By w News

W świecie treningu siłowego istnieje niezliczona ilość różnorodnych metod pozwalających zmaksymalizować efektywność naszych wysiłków.  Cały sekret siły nie jest w tym co podnosisz ale jak podnosisz. Istotne jest to jak silny Jesteś we właściwym czasie. Mówiąc prościej potrzebujesz mniej siły aby zdjąć sztangę ze stojaków „zablokować” a innej aby wstać z „dołka” – pełnego siadu.

Intensywnie pracujący mięsień „werbuje” sąsiadujące mięśnie i jeśli już wcześniej były one aktywne , zwiększa się ich siła. Impulsy nerwowe wytwarzane przez będący w skurczu mięsień docierają do innych mięśni i je „włączają”.

-Prawo Sherringtona.

1.Wizualizacja ruchu

Przed podejściem do np. martwego ciągu wyobraź sobie jak powinien wyglądać dany ruch i jak powinieneś się czuć. Postaraj zwizualizować sobie jak najwięcej szczegółów: jak trzymasz sztangę czy ciężar równo rozłożony na stopie. Zawsze wizualizuj swój idealny ruch – zrobiłeś to ? teraz wystarczy tylko to powtórzyć na sztandze . Po wykonanej próbie przeanalizuj próbę czy da się coś poprawić ? co można w nim ulepszyć ?

2.Nie mieszaj do tego ego

Przed jakimkolwiek treningiem wyeliminuj ego. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy nie ważne co podnosisz ale jak to robisz. Musisz mieć kontrole nad tym co robisz a nie przeciwnie. Przy treningu siłowym obciążenie musi być na tyle lekkie , abyś Ty je kontrolował ale z drugiej strony na tyle dla Ciebie wymagające aby dać nowy bodziec. Twoje ciało nie zna „liczb” – ale o tym będzie osobny materiał.

3.Mów NIE nieudanym próbom

Jeśli dopiero zaczynasz albo nie masz pewności co do poprawnej techniki ,unikaj niedobrych serii. Przyjmijmy że masz zaplanowane 5 serii ale przy 3  już nie wygląda to dobrze. Jeżeli „szamoczesz” się by wykonać powtórzenie , tym gorszą będziesz miał technikę. Trzeba pamiętać o tym że pierwsza seria jak i ostatnia mają techniczne wyglądać tak samo. W przeciwnym razie trzeba umieć powiedzieć sobie „nie” .

4.Nie rozpraszaj siły

Jeśli pozwolisz sobie na rozproszenie się podczas treningu , rozproszeniu ulegnie także Twoja siła. Nie mamy na myśli  tego aby nie rozpraszać się od momentu wejścia na sale aż do momentu jej opuszczenia. Najważniejszy moment aby nie rozpraszać się jest wtedy gdy wykonujemy dane ćwiczenie. Skupiamy wtedy się na danym ruchu i jego poprawnej technice. Ciało nie wie czy ma się ukierunkować na nabieraniu siły czy rozluźnianiu ponieważ „potencjał” w trenowaniu konkretnego elementu został utracony.

5.Bądź zwarty

Bycie zwartym oznacza , że gdy wykonujesz przysiad, martwy ciąg, wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej , ciało powinno być napięte, sztywne i mocne. Dlaczego ? Dlaczego jest to tak ważne ? Im bardziej napniesz się sprawisz , że Twoje ciało będzie zwarte tym większą siłę wytworzysz a co za tym idzie większy ciężar podniesiesz . Nie wierzysz ? Złap na siłownia Rogala (Piotrka) naszego trenera on w łatwy sposób pokaże Ci działanie tej zasady.

_______________________________________

Od tej pory właśnie tak podchodź do swojego treningu siłowego. Zapamiętaj te pięć zasad i zawsze przed chwyceniem za ciężar postaw na „zwartość” . Poświęć się pracy nad nią w czasie każdej wykonywanej serii i podczas każdego powtórzenia. W zamian poczujesz natychmiastowy przyrost siły , która z tygodnia na tydzień będzie się znacząco zwiększać.

Trzeba pamiętać także o tym ,że ZAWSZE przed jakimkolwiek chwyceniem za ciężar trzeba odpowiednio rozgrzać nasze ciało. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozgrzewki czy ćwiczeń pamiętajcie, że zawsze możesz NAS zapytać lub skorzystać z pomocy trenera personalnego.

-Piotr Modrzejewski (Rogal)