By w News

Cip cip …nioch nioch..Słońce słoneczko ……  pootulaj nasze ciałeczko

Krótki tiptop o witaminie D. Jej naturalnym źródłem są promienie słoneczne – to dzięki nim witamina D wytwarza się w naszej skórze. Częściej możemy jednak usłyszeć o negatywnym wpływie słońca na nasz organizm (na przykład o niebezpiecznym promieniowaniu UV). Jednocześnie wiele osób boryka się ze złym stanem zdrowia i nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyna często tkwi właśnie w jej niedoborach. Czy kiedykolwiek trochę spontanicznie lub trochę z rozsądku zrobiłe(a)ś sobie badanie krwi i sprawdziłe(a)ś poziom witaminy D? Mało prawdopodobne… Tymczasem lekceważona i niedoceniana witamina D to źródło naszej witalności. Serio!

Witamina D występuje w pożywieniu, takim jak tłuste ryby, nabiał i jajka. Niestety, nawet stosując super kuper zbilansowaną dietę nie jest łatwo samą żywnością dostarczyć orgazmowi odpowiedniego poziomu tejże. Dla naszego zdrowia konieczna jest właściwa dawka promieni słonecznych. Wystarczy regularnie wystawiać nasze ciałka na słońce – to zaledwie codzienny 20-minutowy spacer! Z odsłoniętymi przedramionami i możliwą resztą.. ale… kremy z filtrami nie pozwalają naszej DeBohaterce nas dopieścić i hamują ekspozycję!! Wystarczy.. ale często niewykonalne w praktyce! I co? I szacuje się, że ponad połowa polskiego społeczeństwa cierpi z powodu niedoboru tej witaminy.

Jak rozpoznać niedobór?

Niedobór witaminy D jest niebezpieczny już w życiu płodowym, ponieważ powoduje uszkodzenia funkcji mózgowych rozwijającego się dziecka – następstwem są choroby takie jak autyzm lub schizofrenia. Niedobór w okresie niemowlęcym objawia się spłaszczeniem główki w jej tylnej części lub guzami czołowymi. U niemowląt pojawia się też krzywica żeber i słabość mięśni brzucha. Niedostateczna ilość Witaminy D u dzieci to rozwój krzywicy, u dorosłych – osteoporoza. Oprócz tego objawami niedoboru są przyśpieszone starzenie, bóle kostno-mięśniowe, biegunki, problemy z bezsennością i brakiem apetytu, a także choroby układu krążenia i choroby przyzębia. Niedobór zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę, zwiększa ryzyko otyłości, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób zapalnych i autoimmunologicznych (jak stwardnienie rozsiane) a nawet ryzyko chorób nowotworowych piersi, prostaty i jelita grubego. Czyta się? Ze zrozumieniem? …..

Wniosek: Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru Witaminy D! Jeżeli podejrzewasz u siebie niedobór, koniecznie zrób badanie krwi. Jeżeli niedobór się potwierdzi – lekarz zleci Ci preparaty, które wyrównają braki w organizmie. Nie bierz preparatów na własną rękę – nadmiar witaminy D również może zaszkodzić, choć zdarza się bardzo rzadko. Najlepiej jest po prostu zażywać promieni słonecznych w rozsądnych dawkach – wystarczą codzienne spacery, jazda rowerem czy po prostu przebywanie na dworze. Suple koniecznie powinny być dostosowane do określonego wcześniej poziomu niedoboru, z uwzględnieniem masy ciała!

Można również zaopatrzyć się w specjalną medyczną lampę do fototerapii . Jest ona szczególnie popularna w placówkach medycznych, gdzie stosuje się ją do leczenia niedoborów witaminy D i leczenia stanów depresyjnych, jednak w sprzedaży znajdziesz też lampy przeznaczone do domowego użytku. Takie urządzenie z powodzeniem uzupełnia niedobory światła słonecznego, jednocześnie poprawia stan zdrowia i samopoczucie. MORAŁ?

Niedobory witaminy D grożą poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. KontrolujMY więc regularnie jej poziom we krwi i pamiętajMY – bez słońca nie ma życia!

Psychodieteyk – Magda Kowalska