Trening siłowy czy zajęcia fitness to dla nas radość, a zarazem konieczność – zmuszają nas do wysiłku i rozwoju. Nasze ciało bez ruchu staje się słabe, ociężałe , podatne na kontuzje i różne schorzenia – ruch towarzyszył nam od zawsze i tak zostaje po dziś. Form aktywności fizycznych jest bardzo wiele dające nam przyjemność z ruchu czy osiągając sukcesy, ale zawsze mają wspólny mianownik, wpływają na nasze zdrowie. Jednak nieodłączną częścią treningi jest zapotrzebowanie na tlen czy nadmierne zanieczyszczenie produktami przemiany materii.
Warto pamiętać o oddechu przez nos bo to właśnie on ogrzewa i filtruje dostające się do organizmu powietrze, chroniąc drogi oddechowe przed stanami zapalnymi i podrażnieniami. Oddychanie przez usta może wprowadzić ciało w stan stresu , co z kolei może powodować szybsze zmęczenie i pogorszenie wyników sportowych ( wcześniejszy wpis na blogu o oddechu omawiał ten temat. Kliknij tutaj >>>Oddech w przerwie<<< )
Okazuje się , że oddychanie przez usta zmienia ciało pod względem fizycznym i wpływa na budowę dróg oddechowych – oczywiście wszystko na gorsze . Wdychanie powietrza jamą ustną zmniejsza ciśnienie , co sprawia , że tkanki miękkie w tylnej części jamy ustnej wiotczeją i opadają do wewnątrz, zmniejszając przestrzeń w jamie i utrudniają oddychanie.
Oddychanie przez nos przynosi odwrotny skutek. Gdy wprowadzamy powietrze , napierając na te wszystkie wiotkie tkani z tyłu gardła – odwrotnie niż podczas oddechu przez usta – czynimy drogi oddechowe szerszymi a oddychanie łatwiejszym. Z praktyką oddychania nosem nasze tkanki miękkie i mięśnie ujędrniają się i pozostają w otwartej , szerokiej pozycji powodując łatwiejsze oddychanie.
Oddychaj lekko, by oddychać poprawnie
> powietrza do płuc (wdech) – brzuch porusza się lekko na zewnątrz.
> wypuszczanie powietrza z płuc (wydech) – brzuch porusza się lekko do wewnątrz
Wykorzystując naturalne korzyści oddychania brzusznego przedstawionego powyżej , poprawiamy jakość pracy układu krwionośnego , zwiększamy transport tlenu do pracujących mięśni oraz redukujemy stany „stresowe” dla naszego organizmu spowodowane nadmiernym oddychaniem. Warto pamiętać, że powrót do naturalnego sposobu oddychania z jakim przyszliśmy na świat poprawi również stan naszego zdrowia, a organizmowi umożliwi osiągnięcie maksymalnego zapisanego w genach potencjału fizycznego. Naturalny sposób oddychania trzeba powtarzać aż stanie się dla nas nawykiem – czymś naturalnym , nie wymagającym uwagi .
Rozgrzewka tlenowa
Teoria teorią, ale spora część osób po prostu pomija ten element nie wspominając o rozgrzewce tlenowej podczas przygotowań do wzmożonego wysiłku. Rozgrzanie się zajmuję trochę czasu, kiedy jednak już to nastąpi , zdolność organizmu do efektywniejszej pracy podczas treningu znacząco wzrasta. Co potęguje prawidłowa rozgrzewka tlenowa ?
-zwiększona produkcja dwutlenku węgla , poprawne uwalnianie tlenu z krwi do mięśni i narządów
-rozszerzenie naczyń krwionośnych i dróg oddechowych , łatwiejsze oddychanie
Jak rozgrzewka tlenowa powinna wyglądać w praktyce ? Jak oddychać aby bolało mniej ?
-zacznij od swobodnego marszu, biegu itp.
-staraj się oddychać przez nos regularnie i swobodnie
-poczuj jak brzuch unosi się lekko podczas wdechu i opada podczas wydechu
-po mniej więcej minucie szybszej już aktywności zrób normalny wdech i wstrzymaj oddech (możesz zacisnąć nos palcami)
-idź/biegnij tak długo , aż poczujesz umiarkowaną potrzebę zaczerpnięcia powietrza
-weź kolejny wdech ale pamiętaj aby zrobić to nosem a usta mieć zamknięte
-kontynuuj tak przez 10 minut ,powtarzając ćwiczenie z kontrolowanym bezdechem co mniej więcej minutę
Bez względu na to , jaki rodzaj sportu uprawiasz , cały czas obserwuj swój oddech i bądź świadomy tego , co się dzieje w Twoim wnętrzu . Powtarzaj w myślach słowo „relaks” , starając się rozluźnić w ten sposób napięcie panujące wokół brzucha. Skieruj swoją całą uwagę na swoje ciało i to co się w nim dzieje. Jesteś Panem swojego ciała. Stań się jednością z tym, co robisz, łącząc ze sobą umysł , ciało i jego ruch.
„Powietrze , które wchodzi bezpośrednio do płuc , różni się od tego, które wchodzi przez nozdrza, tak jak woda destylowana różni się od wody zwykłej z cysterny czy od takiej ze stawu z żabami”
Rozwój zaczyna się w głowie – Rogal.